EPSB.ca » Our District » Budget and Financial Statements » Results Review

RESULTS REVIEW


REVIEW SCHEDULE: 2016-17 RESULTS AND 2017-18 PLANS

Thursday, November 16, 2017, 9-11:30 a.m.

WARD C

WARD G

Host School:
Coronation 
10925-139 St NW

Host School:
Hillview
355 Woodvale Road East 

Trustee:
Shelagh Dunn

Assistant Superintendent:
Leona Morrison

Trustee:
Bridget Stirling

Assistant Superintendent:
Liz Yule

Coronation
Edmonton Christian High 
Edmonton Christian West
Winterburn

A. Blair McPherson
Hillview
Julia Kiniski
Velma E. Baker

Thursday, November 16, 2017, 1:00-3:30 p.m.

WARD C

WARD G

Host School:
Westminster
13712-104 Ave NW

Host School:
Malcolm Tweddle
2340 Millbourne Rd West

Trustee:
Shelagh Dunn

Assistant Superintendent:
Leona Morrison

Trustee:
Bridget Stirling

Assistant Superintendent:
Liz Yule

Victoria
Westminster
Westmount

Edith Rogers
Jackson Heights
Malcolm Tweddle 

Friday, November 17, 2017, 9:00-11:30 a.m.

WARD D

WARD H

WARD I

Host School:
 Mount Royal
11303-55 St NW

Host School:
George P. Nicholson
1120-113 St NW
Host School:
Kate Chegwin
3119-48 St NW

Trustee:
Trisha Estabrooks

Assistant Superintendent:
Ron MacNeil 

Trustee:
Nathan Ip

Assistant Superintendent:
Mike Suderman

Trustee:
Sherry Adams

Assistant Superintendent:
Leona Morrison
Abbott
Beacon Heights
Mount Royal
 

George P. Nicholson
Johnny Bright
Keheewin
Lillian Osborne

Bisset
Kameyosek
Kate Chegwin

 Friday, November 17, 2017, 1:00-3:30 p.m.

WARD D

WARD F

WARD I

Host School: 
Eastglen
11430-68 St NW

Host School:
Vernon Barford
32 Fairway Dr NW
Host School:
Meyonohk
1850 Lakewood Rd South

Trustee:
Trisha Estabrooks

Assistant Superintendent:
Ron MacNeil

Trustee:
Michael Janz

Assistant Superintendent:
Mike Suderman

Trustee:
Sherry Adams

Assistant Superintendent:
Liz Yule

Eastglen
Highlands 
Virginia Park

D.S. MacKenzie
Duggan
Vernon Barford 

Dan Knott
Meyokumin
Meyonohk
Pollard Meadows 

Tuesday, November 21, 2017, 9:00-11:30 a.m.

WARD A

Host School: 
Queen Elizabeth 
9425-132 Ave NW

Trustee:
Cheryl Johner

Assistant Superintendent:
Kathy Muhlethaler

Lauderdale 
Queen Elizabeth
Rosslyn

Tuesday, November 21, 2017, 1:00-3:30 p.m.

WARD A

Host School: 
Mary Butterworth
16315-109 St NW

Trustee:
Cheryl Johner

Assistant Superintendent:
Kathy Muhlethaler

Elizabeth Finch
Lago Lindo
Lorelei
Mary Butterworth

Wednesday, November 22, 2017, 9:00-11:30 a.m.

WARD D

WARD F

Host School:
McNally 
8440-105 Ave NW

Host School:
Avalon
5425-114 St NW

Trustee:
Trisha Estabrooks

Assistant Superintendents:
Ron MacNeil
Liz Yule

Trustee:
Michael Janz

Assistant Superintendent:
Kathy Muhlethaler

Argyll
Hardisty
McNally
Oliver

Allendale
Avalon
Belgravia
Lansdowne

 Wednesday, November 22, 2017, 1:00-3:30 p.m.

WARD A

WARD E

WARD F

Host School: 
Scott Robertson
13515-107 St NW

Host School:
Jasper Place
8950-163 St NW
Host School:
George H. Luck
300 Bulyea Road NW

Trustee:
Cheryl Johner

Assistant Superintendent:
Kathy Muhlethaler

Trustee:
Ken Gibson

Assistant Superintendent:
Kent Pharis

Trustee:
Michael Janz

Assistant Superintendent:
Mike Suderman

Dickinsfield
Institutional Services
Scott Robertson

Elmwood 
Glendale
Jasper Place
Laurier Heights

Alberta School for the Deaf
Brookside
George H. Luck
Riverbend 

Thursday, November 23, 2017 9:00-11:30 a.m.

WARD E

WARD F

WARD G

Host School: 
S. Bruce Smith
5545-184 St NW

Host School: 
Richard Secord
4025-117 St NW

Host School:
Vimy Ridge Academy
8205-90 Ave NW

Trustee:
Ken Gibson

Assistant Superintendent:
Kent Pharis

Trustee:
Michael Janz

Assistant Superintendent:
Mike Suderman

Trustee:
Bridget Stirling

Assistant Superintendent:
Liz Yule

Bessie Nichols
Michael A. Kostek 
S. Bruce Smith

Harry Ainlay
Richard Secord
Westbrook

Metro Continuing Education
Ottewell 
Vimy Ridge Academy

Thursday, November 23, 2017, 1:00-3:30 p.m.

WARD B

WARD E

WARD G

Host School: 
John D. Bracco
3150-139 Ave NW

Host School: 
Hillcrest
16400-80 Ave NW

Host School:
Avonmore
7835-76 Ave NW

Trustee:
Michelle Draper

Assistant Superintendent:
Ron MacNeil

Trustee:
Ken Gibson

Assistant Superintendent:
Kent Pharis

Trustee:
Bridget Stirling

Assistant Superintendent:
Liz Yule

Fraser
John D. Bracco
McLeod

Hillcrest
Patricia Heights
Rio Terrace

Avonmore
Greenview
Waverly

Wednesday, November 29, 2017, 9:00-11:30 a.m.

WARD B

Host School: 
Edmonton Christian Northeast
5940-159 Ave NW

Trustee:
Michelle Draper

Assistant Superintendent:
Ron MacNeil

Dr. Donald Massey
Edmonton Christian Northeast
Kirkness

Wednesday, November 29, 2017, 1:00-3:30 p.m.

WARD B

Host School: 
M.E. LaZerte
6804-144 Ave NW

Trustee:
Michelle Draper

Assistant Superintendent:
Ron MacNeil

Kildare
Londonderry
M.E. LaZerte

Monday, November 27, 2017, 9:00-11:30 a.m.

Meeting Location:
Centre for Education
1 Kingsway NW

Trustees:
Sherry Adams
Michael Janz
Cheryl Johner

Superintendent:
Darrel Robertson

Communications
District Foundation
District Support Services
General Counsel
Human Resources

Monday, November 27, 2017, 1:00-3:30 p.m.

Meeting Location:
Centre for Education 
1 Kingsway NW

Meeting Location:
Centre for Education 
1 Kingsway NW

Trustees:
Michelle Draper
Trisha Estabrooks
Ken Gibson

Executive Director:
Lorne Parker

Chief Financial Officer:
Todd Burnstad

Trustees:
Shelagh Dunn
Nathan Ip
Bridget Stirling

Assistant Superintendents:
Ron MacNeil
Leona Morrison
Kathy Muhlethaler
Kent Pharis
Mike Suderman
Liz Yule

District Technology
District Information Management
Financial Services

Infrastructure
Student Information
Student Transportation

Curriculum & Resource Support
Diversity Education
First Nations, Metis and Inuit Education
Inclusive Learning
International Programs
Research & Innovation
Strategic District Supports 

PAST YEARS BUDGETS, PLANS AND RESULTS

Find 2015-2016 budget and plans, and 2014-2015 results review for: